קרש ההצלה החדש של הים

אמנם ניסור בטון וקידוחו מעלים אסוציאציה הרחוקה מהטבע והסביבה הימית, אך לא תמיד כך הדבר. בשנים האחרונות נעשים מאמצים רבים לשמר אוצרות טבע אקולוגיים במעמקי הים וסביבתו. לאחרונה נוספו למאמצים אלו עזרה מכיוון לא צפוי ומפתיע, הבטון.

לרבים מאיתנו בטח מאוד מוזר לשמוע איך בטון יכול בדיוק לעזור לפיתוח תשתיות הים, הרי בניית התשתיות הרבות שסמוכות לים באמצעות בטון, יוצרות סביבה אקולוגית של לכלוך, סביבה שהיא לא בריאה לים. עובדה זו נכונה, אך באופן מאוד חלקי, כיוון שפיתוחים שונים שנעשו בידי חברה ישראלית הובילו לכך שהבטון המוכר לנו כמזיק, הפך למועיל ותורם להתפתחות הים.

בטון-מעודד התיישבות ופיתוח סביבתי

בתחילה אמרנו כי תשתיות הבניה מזיקות, אך חשוב לדעת כי על מנת להתמודד עם הנזקים יש לנקוט בפעולה שתמנע את היווצרות הנזקים מראש. פתרון מרכזי מאוד במניעת ההרס, הוא בניית מתקני ההתפלה, הנמלים ושוברי הגלים, זאת באמצעות שימוש בחומרים מתאימים, חומרים אשר אינם מזיקים ומהווים פתרון בריא. אחד מן החומרים המוצלחים ביותר הם לבני הבטון האקולוגי.

למעט השימוש בחומרים המתאימים, חשוב לבנות תשתיות מתאימות לים, שוברי גלים ועמודים רציפים זאת יחד עם מבנים כמו קירות ים המהווים מבנה המאופיין כקיר הבנוי לאורך החוף, וזאת לשם מניעת הרס החוף. חשוב להבין כי בניית מערכות אקולוגיות בטיחותיות מאפשרות את השבחת המערכת, וחשוב מכך, שמירה על הים שרבים מאיתנו כל כך אוהבים.

אז איך באמת הבטון עוזר לנו, התשובה היא שלבני הבטון האקולוגי מהווים חומר אשר מועיל לסביבת המים, חומר המעודד התפשוטות והתיישבות של היצורים הימיים השונים. יתרה מכך, לבני הבטון האקולוגי מאפשרים יצירה של שוניות חדשות, שוניות שבעבר נהרסו. היצירה מתאפשרת בזכות לבני הבטון האקולוגי, זאת יחד עם היותו חומר בריא, מאפשרים בזכותו לשפר את התנאים האקולוגיים, לעודד התפתחות, ובעצם לטפח את סביבת הים.

איך מיוצר הבטון המיוחד

חשוב לציין כי הבטון הזה הוא התפתחות חדשה בתחום, תוצאה של מחקרים רבים שנערכים בתקופה האחרונה. מחקרים אלו נעשים במטרה למצוא דרכים שיצמצמו את ההשפעה המזיקה של בני אדם על הסביבה, זאת יחד עם מטרה נוספת היא פתרונות השבחה אקולוגיים לשם יצירת סביבה מים נקייה ובטוחה יותר.

לבני הבטון הללו הם פרי ייצור של חברה ישראלית בשם ECONCRETE. ניתן לגלות את הפיתוח החדש במזחים ובמרינות.

לסיום, ניתן לראות שפיתוח חדיש שמתבסס על לבני בטון אקולוגי, ממחיש לנו כי הבטון מהווה פתרון יעיל מאוד לסביבת הים, הוא עוזר לשימורה ופיתוחה. המאמצים להשבחה אקולוגית וצמצום נזקים לסביבת הים באמצעים החדשים, מאפשר לנו להסיק כי הבטון אכן מהווה עבור הים כקרש הצלה חדש.

מאמרים נוספים


עבודות בטון

את הבית הבא שלכם תבנו בהדפסת תלת מימד

האם הנשק החדש של צה”ל יכול לחדור בטון

טכניקות שונות בניסור בטון ביהלום

האם בטון מזויין יכול לעצור טיל?