האם בטון מזויין יכול לעצור טיל?

מהו בעצם בטון מזויין?

כשמדברים על בטון נגד טילים כמובן שמדובר על בטון מזויין. בטון מזויין הנו מעין הכלאה בין החומר שנקרא בטון, לבין חומרים שונים כגון פלדה או מיני חומרים אלסטיים אחרים. עם השילוב של שני החומרים, נוצר חומר אחד חזק ועמיד שהפך להיות החומר העיקרי לבנייה גבוהה ולמבנים הדורשים חוזק מרבי. עם השנים פותחו שיטות שונות לשיפור ומקסום חוזקו של הבטון המזויין, אחת מהן היא הבטון הדרוך, המאפשרת יצירת בטון חזק במיוחד המסוגל לשאת מאמצים רבים, וכיום משמש בעיקר לבניית מחלפים וגשרים מרכזיים.

למרות העובדה שהבטון מאוד חזק, האם הוא באמת יכול לעמוד בפני פגיעה של טיל?

היום קיימים מבנים הגנתיים כגון בונקרים ומקלטים עמידים ביותר. איטום מבנים אלו עשוי לתת מענה כנגד פגיעות טילים בסמוך למבנה ואף יוכל לספוג פגיעה ישירה של חלק מהטילים. עם זאת קיימים טילים שיכולים לחדור עומק רב של בטון, ואלה בעיקר טילים ייעודיים לחדירת בונקרים ומבני בטון מזויין, או טילים הנושאים כמות רבה של חומר נפץ.

בטון מזויין

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אם טיל RPG חודר מטר וחצי בטון, כמה יחדור טיל נגד בונקר?

מטול RPG  PG-7VR)) –מטול ה RPG המוכר מתוצרת ברית המועצות מציג רקטה המסוגלת לחדור מטר וחצי של בטון מחוזק. לגבי פלדה, חומר הנחשב חזק יותר, מסוגלת הרקטה לחדור לעומק של 700 מ”מ.

בהשוואה לטיל ה-RPG הידוע, פיתחה ארה”ב טילים ייחודיים לחדירת בטון ובונקרים. טילים כגון אלה היו בשימוש עוד במלחמת העולם השנייה, ולקראת מלחמת המפרץ, חידשה ארה”ב את פיתוח הטילים על מנת לחדור לבונקרים המוגנים ביותר שבנה סדאם חוסיין. אלו היו בונקרים שנבנו מתחת לאדמה עם כמות עצומה של בטון מזויין – תקרת הבונקר הייתה בעובי של מעל 2 מטר בטון מזויין. עלות ההשקעה בבונקר הייתה מעל ל-60 מיליון דולר.

 

למרות ההשקעה הרבה בבניית הבונקר, כאמור, פיתחה ארה”ב טילים שביכולתם לחדור שכבת בטון עבה ביותר של מעל למטרים אחדים – לפצצה קראו “מפצחת הבונקרים”. פצצות אלה שוקלות מעל ל-2 טון והן מונחות לייזר, מה שהביא לשיפור דיוק הפגיעה. הטיל העוצמתי ביותר מסוגל  לחדור עד ל-8 מטר בטון מזויין והוא מתפוצץ רק כשהוא פוגע בנקודה בה יוכל לגרום לנזק הגדול ביותר למבנה.

נכון שקיימים טילים וחומרי נפץ שיכולים לחדור את הבטון, אך כבודו של הבטון במקומו מונח. כאמור, נחשב הבטון המזויין לחומר חזק ביותר ועם השנים למדו המהנדסים להוסיף ולערבב בו חומרים על מנת לחזק אותו עוד ועוד. ניתן לבנות באמצעות בטון מבנים אדריכליים מדהימים ועצומים שחלקם אף הגיעו לגובה של מעל 800 מטרים.

עבודות כגון ניסור בטון וקידוחו נחשבות למאתגרות, זאת בשל החוזק של החומר. על כן, כמו שעם השנים פותחו טילים שמסוגלים לחדור את הבטון, גם בתחום מכשור ניסור הבטון ניתן לראות התקדמות החל מניסור בטון ביהלום, ועד למכשירי ניסור מורכבים. לנו נותר להתפעל מהמבנים המדהימים והמרהיבים שנוצרו מבטון.

מאמרים נוספים


האם בטון מזויין יכול לעצור טיל?

עבודות בטון

את הבית הבא שלכם תבנו בהדפסת תלת מימד

האם הנשק החדש של צה”ל יכול לחדור בטון

טכניקות שונות בניסור בטון ביהלום