מתי אסור לנסר בטון?

ניסור בטון דורש ידע רב בהיבטים הבטיחותיים. כל עבודה המערבת חיתוך בטון חייבת לכלול ייעוץ מקצועי על מנת לקבוע טרם העבודה האם החיתוך עלול לפגוע במעטפת הבניין, ביסודותיו או ביציבותו. הסכנה נובעת מפעולת הניסור עצמה: במהלך הניסור נוצרות רעידות (ויברציות) בקירות הבניין המגיעות עד ליסודות. אם הבניין אינו חזק דיו לשאת את הרעידות האלו, חלש מדי או קרוב מדי לבניין המנוסר – חל איסור מוחלט לנסר את הבטון ויש למצוא פתרונות חלופיים.

מצבים בהם אסור לנסר בטון ללא בדיקה מעמיקה:

חוסר יציבות מבנית

חוסר יציבות של מבנה נגרם כתוצאה מהזנחה או מליקויי בנייה. לדוגמה, בנייני עמודים ישנים מאוד שבין יסודותיהם אין פלטה מחברת, חשופים יותר לנזקי הגשם. במשך עשרות שנים מחלחלים המים מטה אל היסודות, פוגעים בבטון ובברזלי הזיון ומתפשטת קורוזיה. התוצאה היא חוסר יציבות במבנה כולו המחלישה את כושר עמידותו. ניסור בטון עלול לזעזע את המבנה באופן חלקי או מלא, ולהביא מהר מאוד לקריסתו.

חוסר יציבות מבנית עלול להיווצר גם מליקויי בנייה בבניינים חדשים יותר, אם כי מקרים אלה נדירים. מדובר בתכנון לקוי של יסודות ועמודי הבניין ובנייה שלא על פי החוקים. גם כאן, ניסור בטון חובבני באזורים קריטיים עלול לפגוע בקירות תומכים ולגרום לקריסת המבנה.

חולשה מבנית

בתים ובניינים ישנים מאוד שנבנו לפני עשרות שנים מחומרים חלשים שאינם בנויים לספוג זעזועים ורעידות. כאמור, ניסור בטון מייצר ויברציות בתדר גבוה המתפשטות על קירות מעטפת המבנה ואם מדובר במבנה חלש – יופיעו במהרה סדקים פנימיים וחיצוניים. בנוסף, אם החלטתם להוריד קיר או קורה אשר תפקידה לתמוך במשקל המבנה, אתם עלולים לפגוע ביציבות הבית ולגרום לסכנת חיים מיידית.

 

עבודות בטון לא מדוייקות

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

סמיכות מבנים – מבנה צמוד לבניין בו מנסרים בטון

רעידות מכונת ניסור הבטון אינן מנת חלקם של הבניין והשכנים בלבד. במקרים רבים, כאשר קיימת צפיפות גבוהה בין בניינים, גם המבנים הסמוכים לבניין בו מתבצע ניסור בטון עלולים להיפגע. במצבים אלה יש לבחון היטב בטרם תחילת העבודה מה הקרבה בין בניין לבניין, מהן הסכנות הצפויות לסביבה כתוצאה מהניסור, ומכאן – מהי היתכנות העבודה. אם מהנדס הבניין יחליט שקיימת סכנה למבנה הסמוך, חיתוך הבטון יצטרך להתבצע בדרכים חלופיות.

האם צריך היתר כדי לנסר בטון?

לפני שאתם רצים לחתוך קיר לחלון חיצוני או להוריד קיר, כדאי שתדעו כי חלק מעבודות הניסור והחיתוך בבטון דורשות הגשת בקשה להיתר בנייה. אומנם לא כל הורדת קיר צריכה להיות מלווה בהיתר, אך אם רוצים לשנות את המבנה הפנימי של הבית על ידי הורדת קיר נושא או קורות תמיכה, או במקרים בהם משפצים דירה ומחלקים אותה – עליכם להיעזר במומחים מתחום ניסור הבטון שיוכלו להגיד לכם האם נדרש אישור לעבודה.

צרו קשר למידע נוסף

מאמרים נוספים


האם בטון מזויין יכול לעצור טיל?

עבודות בטון

את הבית הבא שלכם תבנו בהדפסת תלת מימד

האם הנשק החדש של צה”ל יכול לחדור בטון

טכניקות שונות בניסור בטון ביהלום