האם הנשק החדש של צה”ל יכול לחדור בטון

החימוש החדש של חיל השריון הוא בשורה מרשימה בעולם הנשק. מדובר במערכת נשק העונה לשם חצב. החצב הוא כוח משמעותי – מדובר בכדורים חדישים וקטלניים חודרי בטון וקירות מתוצרת התעשייה הצבאית.

כדור החצב – הנשק האולטימטיבי לטנק

לתחמושת של הטנק יש תרומה רבה בהפיכת הטנק למכונה מנצחת וקטלנית עוד יותר. כוחות השריון של צה”ל זכו בתוספת כוח משמעותית שהיא כדורי חצב 120 מ”מ. המדובר בכדורים חדישים מבית התעשייה הצבאית, כדורים אשר שימשו את הצבא במבצע צוק איתן. החצב הוא כדור נפיץ המשמש את טנקי המרכבה.

כדור החצב הוא נשק קטלני בעל טווח יעילות הגדול בכמעט 45 אחוז מטווח היעילות שבו נעשה שימוש בעבר. יעילות הנשק ואיכויות הדיוק שלו מאפשרות לו להגיע לטווח של עד חמישה קילומטרים.

 

נשק חודר בטון וקירות קשיחים

ייחודו של כדור החצב נוצר בזכות שדרוג חדש שהוטמע בו. המדובר במנגנון השהייה ייחודי שיוצר את מרווח הזמן המתאים בין שלב החדירה אל המטרה, לבין שלב הפיצוץ. המנגנון החדיש מאפשר לו לחדור קירות בטון חזקים ולהתפוצץ כשהוא נמצא בתוך המבנה המיועד. הפיצוץ של החצב יוצר אפקט גדול מאוד, הקירות עפים בעוצמה והתקרה מתרוממת למעלה.

הבטון הוא חומר חזק מאוד וקשה מאוד לחדירה. עבודות ניסור וקידוח בטון נחשבות לאתגר גדול, זאת בשל החוזק הרב של הבטון. הבטון הקשיח מהווה אתגר גדול לצבאות רבים בעולם אשר מחפשים פתרונות יצירתיים לחדירת קירות בטון בצורה הטובה ביותר. החצב הוא בהחלט פתרון יצירתי אשר מצליח לחדור את הבטון בעוצמה וביעילות.

 

יכולת דיוק מקסימלית

איכותו הרבה של החצב הביאה לשילובו בלחימה מול החמאס בעזה מוקדם מהצפוי. למרות שילובו המוקדם יחסית, על פי גורמים צבאיים, מספרים אותם גורמים כי החצב היה בשלבים מתקדמים וסופיים של ניסויים, לאחר שעבר בהצלחה רבה את כל הניסויים שנדרשו בשלבים הקודמים.

הלחימה הקשה בעזה במהלך צוק איתן הביאה את צה”ל, שהיה בשל לשימוש בנשק, להאיץ בתעשייה האווירית לספק לכוחות הלוחמים את נשק החצב. בזמן המבצע חולקו לשימוש מעל 500 כדורי חצב, אשר מעל 90 אחוז מתוכם נוצלו במהלך הלחימה. העוצמה הרבה והקטלנית של הנשק בתוספת יכולת הדיוק שלו הביאו את הצבא לייעד את החצב רק לצורך מטרות בעלות מודיעין מדויק.

במהלך השימוש בנשק יש להתחשב בכך שהקירות והתקרה עפים לצדדים. חשוב לקחת עובדה זו בחשבון, על מנת שלא לפגוע בחפים מפשע. עוצמת החצב קטלנית, לפעמים מספיק לירות על הקומה הכי תחתונה בבניינים גדולים וחזקים, העצמה הרבה של החצב תוביל לקריסה של כל המבנה. נכון שמדובר בנשק קטלני, אך גם מדובר בנשק מדויק, אם תתאימו את החצב למטרה מדויקת, הוא יפגע בה בעצמה רבה אשר תבטיח דיוק מקסימלי ונטרול מלא של המבנה המיועד.

חדירת בטון

 

נשק שימושי וקל להפעלה

הקטלניות והעצמה של החצב הפכו אותו לסיפור הצלחה בלחימה, מדובר בנשק איכותי וחדשני אשר הוביל את הצבא להמשיך ולהשתמש בו. מעבר להיותו בעל עצמה רבה, מדובר בנשק קל להפעלה ונוח לשימוש בשטח. על מנת להשתמש בחצב, מסמנים את היעד לפגיעה בלייזר, לאחר מכן יורים על מה שמכונה בצבא לחיץ חצב.

מדובר בחימוש חדשני אשר נחשב לחימוש חכם ומתקדם, עד כדי כך שהוא נחשב לחימוש האיכותי ביותר לטנקים בעולם. בזכות ההצלחה אמור החצב להיות נשק העתיד אשר ישמש חצי מהתחמושת הקיימת בטנק.

לסיום, כדור החצב נחשב לבשורה חדשנית ומתקדמת בלחימה הצבאית, מדובר בכדור בעל עצמה רבה ויכולת דיוק גבוהה. היכולות הרבות של החצב הופכות אותו לתחמושת מצוינת ואיכותית אשר הופכת את הטנק לכלי יעיל ועצמתי יותר מבעבר. ההצלחה של החצב אשר הוכחה בלחימה בעזה, יחד עם היותו נשק חכם וחדשני, הפכו אותו לנשק העתיד אשר ישמש כתחמושת העיקרית של הטנקים.

עצמתו הרבה של החצב מאפשרת לו לחדור את הקירות הבטון החזקים ביותר, כל זאת בצורה היעילה ביותר. מנגנון ההשהיה הייחודי מאפשר לו ליצור אפקט יעיל מאוד בזמן פיצוץ מבני בטון, אפקט אשר מוביל לנטרול מלא של כל יעד המיועד להריסה.

מאמרים נוספים


עבודות בטון

את הבית הבא שלכם תבנו בהדפסת תלת מימד

האם הנשק החדש של צה”ל יכול לחדור בטון

טכניקות שונות בניסור בטון ביהלום

האם בטון מזויין יכול לעצור טיל?