ניסור בטון – כללים חשובים ובטיחות בעבודה

שמירה על הבטיחות בזמן ניסור בטון

עברתם לביתכם החדש, והחלטתם לבצע בו כמה שינויים, חלקם משמעותיים וחלקם בסיסיים. לצד שיפוץ כללי, צביעה, ריצוף, והחלפת אלמנטים רבים בחדר האמבטיה, אתם מעוניינים לבצע גם שינויים קלים בשלד הבית. אחד השינויים החשובים הוא פתיחת חלון נוסף בקיר. על פניו, נראה כי העבודה הזאת אמורה להיות קלה, אולם השיפוצניק מסביר לכם אחרי בדיקה מהירה כי מדובר בקיר בטון ואולי אפילו בטון מזוין. המשמעות היא שפעירת פתח בקיר שכזה מחייבת אנשי מקצוע מתחום ניסור הבטון. כך, הוא מסביר, תוכלו לבצע את הפתח הנכון ללא מאמץ מיוחד ומבלי לפגוע בשאר הקיר. בנוסף, עבודה עם קיר בטון היא מורכבת ועלולה להיות מסוכנת, ועל כן רק מקצוענים בתחום יוכלו לעשות זאת תוך כדי שמירה על בטיחות מקסימלית, הן עבורם והן עבור שאר יושבי המבנה.

בסך הכול לשבור קיר…

קירות בטון או בטון מזוין הם הקירות החזקים ביותר שקיימים. הבטון הרגיל מורכב מחול, חצץ, צמנט ומים. ברגע שכל החומרים מתגבשים, הם הופכים לחומר נוקשה ביותר, המיועד להקמת שלד מבנה. בבטון מזוין, מחזקים את הבטון הרגיל עם רשתות פלדה שהופכות את הבטון לחזק במיוחד. לכן, בכדי לעבוד עם בטון חייבים לפעול עם מכשור ייעודי בעל מקדחים לקידוח בטון או פטישים מיוחדים. ברוב המקרים, משתמשים במקדחי יהלום או כבל יהלום שהוא החומר החזק ביותר בטבע בכדי לבצוע את קיר הבטון. במקרים אחרים ישתמשו במקדחת פטיש בעלת אנרגיה רבה המאפשרת להתמודד עם הבטון. לעתים, ממש כמו בפתיחת חלון בקיר, העבודה מחייבת דיוק רב ומשנה זהירות מאחר שמדובר בחומרים החזקים ביותר, וכל פגיעה עלולה להיות קשה. לכן, שבירת קיר בטון, שלא כמו קיר בלוקים רגיל, היא נושא מורכב שנעשה על ידי אנשי מקצוע מתחום ניסור בטון.

ניסור בטון – דיוק, יעילות ובטיחות

המכשור הייעודי של המומחים לניסור בטון מאפשר עבודה מדויקת ונקייה במיוחד. אחרת, עבודה בבטון מעלה אבק רב ובשל חוזקו של הקיר, עלולים להיווצר סדקים ואף פגיעה בשאר חלקי הקיר. עם זאת, יש מספר כללי בטיחות חשובים לאנשים שבסביבתם מבוצעות עבודות אלו, וכמובן לעובדי ניסור הבטון עצמם.

רצוי מאוד שלא להימצא באזור הניסור בכדי להימנע מאפשרות של פגיעה מחלקי בטון הניתזים ועפים לצדדים בעת הניסור. עובדי ניסור הבטון עובדים על פי כללי בטיחות נוקשים בעבודה והם מוגנים במסכה נגד האבק ומשקפי מגן נגד פגיעת חלקי בטון הניתזים. אם בכל זאת בני הבית נאלצים להישאר בו, עליהם להתרחק מאזור הניסור ולהמתין בחדרים אחרים עד תום העבודה. במידה ואזור הניסור דורש נגישות על ידי פיגומים, יש לדאוג כי העמדה יציבה ורחבה דיה על מנת לאפשר לעובדי הניסור לבצע את העבודה בבטחה.

כללי בטיחות חשובים:

ישנן תקנות רבות בכל הקשור לניסור בטון להלן כמה בולטות:

  • יש להשתמש במשקפי מגן ע”מ להגן על העיניים
  • במידה והקידוח רועש, יש להשתמש באטמי אוזניים או אוזניות
  • יש ללבוש בגדי עבודה המתאימים לאבק מזיק
  • במידה והעבודה מתבצעת בגובה, צריך לעבוד לפי תקנות עבודה בגובה

לפיכך, עבודות בטון דורשות מיומנות רבה, מקצועיות, ועבודה תחת כללי בטיחות בעבודה. זו הסיבה שחשוב לבחור חברה מקצועית, בעלת ניסיון ומוניטין, כמו א.א. המנסרים ניסור בטון וקידוח. החברה מתמחה בתחום ניסור וקידוח בטון ללקוחות פרטיים ולתעשייה.

 ההנחיות בעמוד זה הן לידיעה בלבד. להנחיות המדויקות, מומלץ לבדוק באתר משרד העבודה