ההגנה הטובה ביותר של איראן

בשנים האחרונות ישנו שיח ער בישראל ובעולם על אפשרות של תקיפה צבאית באיראן. מתברר כי האיום האיראני האמיתי הוא לא רק נשק גרעיני, אלא מערך ההגנה האיראני, הגנה בעלת עוצמה רבה המתבססת על נשק הגנתי קשיח ובלתי חדיר, הבטון. 

איראן מעצמת הבטון

איראן נחשבת למדינה המובילה בעולם בייצור בטון. היא גם אחראית לאחד הפיתוחים המוצלחים ביותר בתחום הבטון. מדובר בפיתוח בטון בשם UHPC, סוג בטון שנחשב לבטון החזק ביותר. מדובר בבטון בעל עוצמה רבה במיוחד. אומנם במקור הוא תוכנן לצורך עמידה בנזקי רעידות אדמה, אך בשל היותו בטון משובח מאוד, הוא עמיד בפני פצצות כבדות וחזקות.

בכירים בצבא ארצות הברית הודו כי מדובר בבטון חכם וחזק, בטון אשר הם רואים בו נשק הגנתי בעל עוצמה אדירה, נשק שכרגע לא בטוח שבידי צבא ארצות הברית נמצאים הכלים  לחדור אותו. הצבא האמריקני, כמו גם צבאות נוספים, הבין שעל מנת לפרוץ את הבטון החכם, יהיה עליהם לשדרג משמעותית את הפצצות שחודרות בונקרים.

 מאפייני הבטון החכם

הבטון מסוג UHPC עשוי ממלט ומחול. בדומה לכל סוגי הבטון הוא מקבל את חוזקו באמצעות גבישי קוורץ וסיבי מתכת. מדובר בסוג בטון חזק יותר וגמיש יותר מכל בטון שנמצא בשימוש כיום. בשל גמישותו הוא משמש לבניית מבנים ייחודיים, עובדה שמוצאת את ביטויה באיראן בבניית סכרים וצינורות ביוב.

בכירים ומומחים צבאיים בעולם חושדים שבבטון רב העוצמה נעשה שימוש כנשק הגנה המנוצל לבניית בונקרים תת קרקעיים בהם נמצאים מתקני הגרעין האיראני. חשש נוסף שעולה בקרב בכירים, נובעים מידיעות המדווחות כי המומחים האיראנים עובדים במרץ על חומרים חזקים יותר אשר יחזקו את הבטון החכם.

 איך מתמודדים עם בטון קשיח

מדינות רבות נוטות להאמין ששימוש בפצצות גדולות וחזקות ככל האפשר, ישיג את התוצאה הרצויה. אך עם זאת הבטון החכם, כל כך חזק וגמיש, שפצצות גדולות וכבדות לא יצליחו לחדור אותו.

אחת הדרכים לפרוץ בטון קשיח בצורה הטובה ביותר, היא שיטת ניסור בטון. על מנת לבצע ניסור בטון בצורה היעילה ביותר, מומלץ לבצע ניסור בטון בשיטת היהלום. כיום יש מכונות אשר מסוגלות לבצע ניסור וקידוח בטון ביהלום עד לעומק של 85 ס”מ, כאשר הן יכולות לנסר קירות בטון, גשרים ומשטחי ענק.

על מנת לבצע את הניסור הייחודי יש להשתמש במסור המתאים לביצוע הניסור. המסורים אשר מתאימים לניסור ביהלום הם מסורים עגולים ומשוננים, כאשר על כל שן במסור מקובע יהלום תעשייתי העמיד בפני שחיקה.

במידה ומדובר בעבודות בטון ייחודיות הכוללות קירות גדולים ועבים, כבישים וגשרים, גם מסור ייחודי לא יספיק. אך גם לעבודות ייחודיות אלו ולסוגי הבטון הקשיחים ביותר, יש פתרון. הפתרון הוא שימוש בטכנולוגיית ניסור בשרשרת יהלום.

הפתרון הייחודי מתבסס על מסור שרשרת לבטון, המדובר במסור בעל שרשרת שזורה בחלקי יהלום.

לסיום, הבטון של היום מסתבר כחזק מתמיד, התפתחות הבטון עשתה אותו גמיש וחזק יותר, הפכה אותו לנשק הגנה מושלם על מבנים גדולים, ואף לנשק המשמש צבאות. הבטון ממשיך להתפתח ולהוכיח את יעילותו ועמידותו, אך כך גם השיטות להתמודד איתו, שיטות אשר כוללות טכנולוגיות חדשות ומתקדמות לניסור בטון ביהלום.